Spacerując po wielu miastach w Polsce i ogólnie w Europie, można zauważyć jedno z rozwiązań, do których większość z nas zdążyła się przyzwyczaić. Niechęć do gołębi i próby zniechęcenia ich do zakładania gniazd (czy skuteczne czy nie to już inna sprawa) spowodowały, że w wielu miejscach publicznych możemy zauważyć ostre kolce przeciwko ptakom. W teorii rozwiązanie to zmniejsza problem ptasich odchodów i sprawia, że ptaki, a zwłaszcza gołębie, powinny przenieść się w inne miejsce. Praktyka bywa różna, kilka razy widziałam ptaki gniazdujące pomimo kolców, ale nie o tym dzisiaj.

Ptaki to ciekawe stworzenia. Te mieszkające blisko nas uczą się jak wykorzystywać zasoby, które świadomie lub nieświadomie im dostarczamy. Myślę, że nawet ludzie, którzy za nimi nie przepadają, zgodzą się, że sroki to bardzo inteligentne zwierzęta. Nie jest im obce zbieranie rzeczy, które uważamy za śmieci i dodawanie ich do materiału na gniazda. Pewną niespodziankę sprawiły jednak ptaki żyjące niezależnie w kilku europejskich miastach, w tym w Belgii i Holandii.

Miejska sroka Pica pica

Sroki budują koliste gniazda, na których mogą dodawać naturalne zabezpieczenia na przykład kolczaste gałęzie. W gniazdach o których mowa, ptaki umieszczały na kopule gniazda wyrwane wcześniej anty-ptasie kolce. W tym przypadku trudno nie zauważyć ironii, że ptaki wykorzystały coś co w teorii ma służyć przeciwko nim, aby nie pozwolić dostać się do środka innym ptakom. Czyli używają ich do tego, do czego zostały zaprojektowane. Warto wspomnieć, że wyciągnięcie kolców z mocowaniem nie jest łatwym zadaniem, a jedno z gniazd srok zawierało ich ponad 1500! Pytanie brzmi, czy ptaki używają ich, ponieważ w okolicy nie było więcej naturalnych materiałów o podobnym zastosowaniu, czy też wolą sztuczne kolce, ponieważ lepiej wykonują swoją pracę? Ponadto pojawia się pytanie, czy sztuczne kolce nie będą zagrożeniem dla samych ptaków, które mają chronić.

Oryginalne artykuły w Audubon oraz w The New York Times:

https://www.audubon.org/news/apparently-magpies-and-crows-are-using-anti-bird-spikes-make-their-nests

https://www.nytimes.com/2023/07/13/science/magpies-birds-nests.html

Aneta

Subskrybuj
Powiadom o
guest
4 komentarzy
Od najstarszych
Od najnowszych
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Iza
Iza
4 miesięcy temu

Niezwykłe! To bardzo ciekawe, jak zwierzęta i ptaki adaptują się do życia w miastach 🙂

ASIA Z MTOWER
ASIA Z MTOWER
4 miesięcy temu

Sroki, inteligentne i ciekawe ptaki, zaskakują nas swoimi zachowaniami. Uzbrojenie w kolce odstraszające ptaki to jedna z ich niezwykłych strategii! Ta zdolność adaptacji pokazuje, jak kreatywne są sroki w radzeniu sobie z otaczającym środowiskiem.