Sroka zwyczajna Pica pica (ang. Magpie) to pierwszy ptak z serii o krukowatych. Jej czarno-białe upierzenie i wyjątkowo długi błyszczący ogon sprawiają, że jest jednym z najlepiej rozpoznawalnych ptaków w Polsce. Jednak przyglądając się bliżej można zauważyć, że pióra sroki nie są jednolicie czarne. Mienią się odcieniami od zieleni do fioletu, w zależności od oświetlenia.  Barwy te nie są wynikiem obecności odpowiednich pigmentów w piórze, tak jak zwykle ma to miejsce (ale o pigmentach w piórach może powstanie inny wpis 😊), lecz zmienność barw zależy od kąta padania światła i zużycia upierzenia. Jest to tzw. ubarwienie strukturalne. Tę zmienność barw widać najlepiej z bliższej odległości i występuje ona u wielu innych gatunków m.in. samców kaczek krzyżówek w szacie lęgowej.   

Ślicznotka na punkcie obserwacyjnym

Sroki są wszędobylskie i wszystkożerne- występują powszechnie na terenach rolniczych i w miastach. Występują praktycznie w całej Europie (poza Islandią), w północnej Afryce, dużej części Azji oraz Ameryce Północnej. Podgatunek występujący w północno-zachodniej Afryce ma błękitną nagą skórę za okiem i brak zielonego połysku na ogonie.

Jak wszystkie krukowate, sroki są bardzo bystre i szybko się uczą. Głośno ostrzegają się wzajemnie przed kotami, a działając zespołowo mogą bez większych problemów je przegonić. Nie obawiają się też niektórych latających drapieżników – przykładowo potrafią aktywnie dręczyć większego od siebie myszołowa, aby uzyskać dostęp do jedzenia.  Nie są jednak aż tak zuchwałe w przypadku jastrzębi czy bielików.

Długi ogon pomaga srokom w locie umożliwiając szybkie zwroty w powietrzu.

Sroki to istoty społeczne. Samce srok mają zwykle dłuższy ogon niż samice, jednak poza tą cechą trudno je rozróżnić między sobą w terenie. W okresie lęgowym łączą się w monogamiczne pary, niektóre na całe życie, ale zdrady i rozwody też nie są im obce. Po odchowaniu młodych często łączą się w grupki kilku lub kilkunastu osobników.

Ich gniazdo jest dużą kolistą konstrukcją z dwoma ukrytymi wejściami po przeciwległych stronach. Zadaszona kopuła zbudowana jest głównie z gałęzi i zakładana jest przeważnie wysoko na drzewach. Sroki zwykle budują nowe gniazdo każdego roku, a ich stare gniazda mogą być ponownie wykorzystane przez inne gatunki.   

Gniazdo zbudowane przez sroki w 2020 roku

Ciekawostką jest fakt, że sroki są wszechobecne w miastach od relatywnie niedawna. Jeszcze kilkanaście lat temu widok sroki w mieście był dużo rzadszy niż dzisiaj. Łatwość zdobycia pożywienia i nie niszczenie gniazd sprawiły, że całkiem nieźle radzą sobie w mieście.

Aneta

Subskrybuj
Powiadom o
guest
6 komentarzy
Od najstarszych
Od najnowszych
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
akaneko
3 lat temu

o ile różne kolory na piórach sroki można zrozumiec bo to trochę jak rozlana bezyna na wodzie o tyle nie zapomne swojego zaskoczenia że jednolicie niebieskie pióra sójki nie mają barwnika tylko za wszystko odpowiada znowu załamanie swiatła

Ania
Ania
3 lat temu

Po co im dwa wejścia? Do wietrzenia czy nie wpadły na to że można się osłonić od wiatru z obu stron 🤨

Iza
Iza
3 lat temu

Zadziwia mnie, jak niewiele wiemy o powszechnie spotykanych gatunkach! Są równie fascynujące, jak te egzotyczne… A może nawet bardziej 😀

Aneta
3 lat temu
Reply to  Iza

Dokładnie, ciężko się nie zgodzić 😉