Czy słuchając muzyki myślicie o śpiewie ptaków? Wyszukiwanie wzorców, żeby rozpoznać lub zapamiętać śpiew ptaków jest dość powszechną praktyką. Przyznaję, że mi książkowe teoretyczne opisy głosów prawie nigdy nie pomogły. Za dużo lepszą metodę uznaję skojarzenie z jakąś melodią, którą już się zna i w przypadku trznadla jest to dość łatwe. Przewodnik Collinsa podaje przykład zapisu jego głosu jako: “si-si-si-si-si-si-sjuuu”. Jest też wiele wersji tego co trznadel może śpiewać (od polskiego ‘nie będzie suchej kobyle niiic’ po angielskie ‘a little bit of bread and no cheese’). Być może jego śpiew był inspiracją do V Symfonii Beethovena. Taka sugestia dość mocno się pojawia po wysłuchaniu śpiewu bohatera dzisiejszego wpisu.

Słysząc melodię V Symfonii, można spróbować poszukać wśród gałęzi wykonawcy tych treli. Pomimo, że jest jaskrawożółty to wbrew pozorom nie zawsze jest to łatwe, zwłaszcza kiedy pojawią się pierwsze liście. 

Trznadel (Emberiza citrinella ang. Yellowhammer) jest głównie ptakiem zróżnicowanego krajobrazu rolniczego i terenów otwartych, można go spotkać na skraju lasu, polanie i łące z zakrzaczeniami. Wielkością trochę większy od wróbla, waży około 25-30 g. Występuje na większości obszarów Europy (poza Islandią i północą Skandynawii) i nizinach Azji. Sztucznie introdukowano go na Nową Zelandię i do Australii.

Trznadle nie są bardzo płochliwe, co pozwala na obserwacje z relatywnie małej odległości (chociaż dobry obiektyw też pomaga)
Drugi trzon nazwy oznacza cytrynę lub cytrynową barwę.

Elementy, po których można rozpoznać samca trznadla, to rdzawo-brązowy kuper, długi ogon, jasnożółta głowa, kreskowanie i ciemny rysunek na ciemieniu i policzkach. Samiczki są bledsze, nie mają aż tak jaskrawej żółtej barwy. W sezonie lęgowym ptaki te żywią się głównie owadami i ich larwami oraz nasionami, po lęgach udział nasion w ich diecie wzrasta. Gniazdo budowane jest przez samicę na ziemi i pomimo dobrego zamaskowania jest dość mocno narażone na ataki ze strony np. gryzoni. Na trznadle poluje również wiele ptaków drapieżnych.

Ich charakterystyczny śpiew możemy usłyszeć już późną zimą i wczesną wiosną.

Ich liczebność w Europie szacowana jest na ok. 18-31 mln par lęgowych, z czego około 4 mln występuje w Polsce (źródło: OTOP). Jednak pomimo tak licznej populacji, ogólne tendencje z lat 2000-2016 są umiarkowanie spadkowe (OTOP). Najwięcej trznadli w Polsce występuje w północno-wschodniej części kraju.

Trznadle często są osiadłe lub częściowo wędrowne, zimą łączą się w duże stada.
To zdjęcie było zrobione około 10 lat temu moim pierwszym aparatem 😉
Aneta

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze