Biegus malutki  (Calidris minuta, ang. little stint) to jeden z mniejszych przedstawicieli biegusów odwiedzających nasz kraj. Możemy zobaczyć go w Polsce wyłącznie podczas wędrówek migracyjnych. Jest przybyszem z dalekiej północy, a dokładniej północnej Eurazji- od Norwegii po wschodnią Syberię. Zimowiska biegusów malutkich znajdują się w rejonie Morza Śródziemnego, Azji Mniejszej i Afryki. To oznacza, że ptaki lecące do Afryki z Syberii mogą pokonać nawet 12 000 km. Całkiem niezły wynik jak na ptaka ważącego około 25 g. Dorosłe osobniki migrują wcześniej, w lipcu i sierpniu, młode we wrześniu i w październiku i w tych okresach można je obserwować m.in. na polskim wybrzeżu.

Czarne nogi w każdej szacie i wieku pozwalają łatwo odróżnić go od podobnego biegusa małego.
Ma też krótki i prosty dziób.

Powroty na lęgowiska pierwsze zaczynają samce, żeby zająć najlepsze terytoria. Są dużo lżejsze od samic (w niektórych przypadkach nawet do 18%), co sprawia że w drodze powrotnej potrzebują częstszych postojów na uzupełnienie utraconej masy. Samice zostają dłużej na zimowisku i mają więcej czasu, aby zgromadzić zapasy tłuszczu i nabrać odpowiednią masę, a dzięki temu mogą lecieć z uwzględnieniem mniejszej liczby postojów i szybciej dotrzeć na miejsce.

Młode biegusy maja więcej bieli na przedniej stronie głowy (jasne czoło i rozdwojoną brew), pióra na wierzchu ciała i skrzydłach są ciemne w środku, z jasnymi lub rdzawymi brzegami

Lęgi biegusów malutkich wyglądają w dość specyficzny sposób. Na arktycznych obszarach tundry, które są ich terenami lęgowymi lato jest bardzo krótkie. Po złożeniu jaj w pierwszym lęgu samica zostawia samca, który sam się nim zajmuje, łącznie z inkubacją. W tym czasie samica łączy się w parę z drugim samcem i składa jaja do drugiego lęgu, którym to ona się zajmuje. Z kolei samiec z drugiego lęgu zajmuje się wysiadywaniem jaj złożonych przez inną samicę, dla której był to pierwszy lęg. Każdy z nich standardowo zawiera 4 jaja, jedno ważące około 6 g, co oznacza że oba lęgi sumarycznie znacząco przekraczają wagę przeciętnej 25-26 gramowej samicy. Ale dzięki takiemu zachowaniu biegusy mogą liczyć na zwiększone szanse sukcesu lęgowego, wyprowadzając dwa lęgi w podobnym czasie. Ich globalna populacja jest szacowana na około 1.4-1.5 mln.

Biegusy jedzą głównie bezkręgowce znajdowane w piasku, do czego świetnie sprawdza się ich krótki dziób

Literatura:
Mazur AE, Remisiewicz M, Underhill LG, 2021, IBIS 163, 99–112
https://www.rspb.org.uk/

Aneta

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze