Popołudnia w ciepłe letnie dni to zwykle nie jest idealny moment na obserwacje ptaków, które ukrywają się przed upałem, albo karmią pisklęta. Ale jest to często idealny moment na obserwacje motyli i ważek. Niektóre z nich przyciągają wzrok bardziej niż inne. Na pewno należą do nich te z rodziny paziowatych, ze względu na piękne ubarwienie i duży rozmiar.

Paź żeglarz (inaczej witeź żeglarz, Iphiclides podalirius, ang. scarce swallowtail) występuje lokalnie w Polsce, ale jest rzadszy niż paź królowej. Najliczniejszy jest na południu kraju. Stopniowo zwiększa swój zasięg występowania bardziej na północ, w wyniku ocieplania się klimatu.

Motyle te preferują murawy i zarośla kserotermiczne, skraje lasów, sady i generalnie ciepły klimat.

Ja osobiście nie widziałam go w Polsce, zdjęcia pochodzą z południa Europy, głównie z północy Włoch. Wszystkie zrobione były w bardzo gorący dzień i w dość mocno zabudowanym terenie. Bardziej dokładnie, wyspowo przy blokach posadzone były rośliny kwitnące, które przyciągały multum owadów latających, w tym również pazie. W pobliżu poza zabudową było też coś w stylu półdzikiej łąki/trawnika za ogrodzeniem. I chociaż na pewno nie nazwałabym tego centrum miasta (raczej przedmieściami) to zabudowa była tam dość gęsta. Dlatego bardzo fajnie było zobaczyć wśród betonu miasta takie małe oazy dla owadów. To pokazuje jak ważne jest zachowanie i tworzenie tego typu miejsc, bo umożliwia przeżycie wielu gatunkom. Zwłaszcza że ich naturalne siedliska są często w mieście niszczone.

Na jego liczebność w Polsce pozytywnie wpłynęło sadzenie czeremchy amerykańskiej.
Jasnożółte skrzydła z 6-7 paskami, długi ogon i barwny wzór na jego końcach sprawiają, że ciężko pomylić go z innym motylem.
Długi ogon łatwo jest stracić- ten motyl ma wyraźnie sfatygowane skrzydła

Pazie żeglarze występują w Europie Południowo-Wschodniej, Afryce Północnej oraz w części Azji. Dorosłe pazie latają od połowy maja do końca czerwca. Jeżeli wystąpi drugie pokolenie to pojawią się również w sierpniu i na początku września. Pazie są najbardziej aktywne przy ciepłej, bezwietrznej pogodzie. Zimują w formie brązowej poczwarki. W Polsce są objęte ochroną.

Ten osobnik najprawdopodobniej pochodzi z drugiej pokolenia.
Aneta

Subskrybuj
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Od najstarszych
Od najnowszych
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Małgorzata
Małgorzata
1 rok temu

cudowny….