Wiele lat temu, kiedy dopiero zaczynałam przygodę z obserwacją ptaków usłyszałam, że jeden atlas do oznaczania ptaków to zdecydowanie za mało. Polegałam wtedy głównie na wypożyczonych książkach, bazując na budżecie wczesno-studenckim i niekonieczne planowałam mieć więcej niż jedną. Ale potem kupiłam pierwszy przewodnik. I drugi. I trzeci. Aktualnie mam ich ponad siedem i chociaż każdy jest o rozpoznawaniu gatunków w Europie, to jednak każdy jest trochę inny i fajnie się uzupełniają. 

Z części z nich korzystam często, część mam bardziej z sentymentu. Nie jestem zwolennikiem jednej książki dla każdego, bo każdy inaczej patrzy na świat i co innego będzie dla niego przydatne. Ale wymienione tu książki mogę szczerze polecić.

Cały zestaw na jednym zdjęciu

Ptaki. Przewodnik Collinsa – Klasyk dla każdego, kto rozpoznawanie gatunków chce brać bardziej na poważnie. Szkice są bardzo szczegółowe, dla większości gatunków przedstawione są też różnice między poszczególnymi szatami. Niedawno wyszła uaktualniona wersja, moja jest sprzed kilku lat (ten nowy jest z podróżniczkiem na okładce).

Wydawnictwo: Oficyna Wydawnicza MULTICO

Europe’s Birds – an identification guide. Ja mam wersję angielską, ale dostępna jest już wersja polska. Tutaj zamiast szkiców dla każdego gatunku są zdjęcia obrazujące szczegółowo różnice między szatami dla młodych i dorosłych, lub samcem i samicą, jeżeli takie występują. Jest to szczególnie pomocne przy bardzo podobnych do siebie gatunkach. Wiele zdjęć ptaków w locie z różnych perspektyw pomaga wychwycić te różnice w terenie.

Wydawnictwo: Princeton University Press

Atlas ptaków – książka idealna dla początkujących ptasiarzy, którzy nie chcą poczuć się przytłoczeni szczegółami, które trudno jest wypatrzeć, a bardziej zależy im na przewodniku w teren do samodzielnego rozpoznania najczęściej występujących gatunków. Podzielona jest w inny sposób niż większość przewodników tego typu na miejsca i najbardziej prawdopodobne do spotkania tam ptaki. Również w formie zdjęć. Ciekawostka- książka objęta patronatem strony 😊

Wydawnictwo: RM

Przewodnik. Ptaki Europy – jedna z pierwszych książek, którą kupiłam. Ładne szkice i dobrze przedstawione opisy. Moja jest lekko wyblakła, za dużo czasu spędziła na parapecie.

Wydawnictwo MWK

Flight identification of European passerines and selected landbirds – uwielbiam robić zdjęcia ptakom w locie. Nie zawsze wychodzą, czasami jedyne co widać to sylwetkę lecącego ptaka i niewiele więcej. Kolory również mogą być przekłamane przez światło, a części charakterystycznych cech może nie być dobrze widać. Stąd bardzo się cieszę, że wyszła ta książka, pomagająca w identyfikacji ptaków w locie. Dostępna też w wersji polskiej!

Wydawnictwo: Princeton University Press

Aneta

Subskrybuj
Powiadom o
guest
2 komentarzy
Od najstarszych
Od najnowszych
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Maciej
Maciej
11 miesięcy temu

Fajne zestawienie! Ja się ograniczyłem do Collins’a i myślałem, że rządzi, ale faktycznie warto mieć ich więcej. W przewodniku Collins’a brakuje mi bogatszych opisów i szkiców młodych osobników, za to ewidentnie jest poręczny, co tłumaczy ilość informacji. Chyba dzięki tobie kupię sobie jeszcze Europe’s birds. Dzięki!
Natomiast Kawasemi to oczywiście zimorodek z japońskiego! Ale nie, nie jestem taki mądry by to wiedzieć. Sprawdziłem kiedyś w słowniku, bo bardzo interesowało mnie skąd ta nazwa 😀