Dzisiejszy wpis będzie mało ptasi, ale po pierwsze mój obiekt zdjęciowy też ma skrzydła, a po drugie motto tego bloga to ‘blog o ptakach i nie tylko’. Więc chyba nadszedł czas, żeby napisać troszkę poza głównym schematem 😉

Bo ciężko jest zaprzeczyć, że czasami ptaków w terenie po prostu nie ma. Może pora jest nieodpowiednia (np. gorący lipcowy dzień), może miejsce. A może ptaki są, ale na tyle daleko lub na tyle ukryte np. w koronach drzew, że zrobienie im jakiegokolwiek zdjęcia nie jest łatwym zadaniem, nie mówiąc o dobrym zdjęciu. I to właśnie w takich momentach szukam innych ciekawych stworzeń, które warto uwiecznić. Często będą to motyle, chrząszcze i inne owady i tu w ‘Rozmaitościach’ postaram się przedstawić tę małą część owadziego świata, który udało mi się utrwalić na zdjęciach.      

Ta roślina, sadziec konopiasty, przyciąga wiele różnych gatunków motyli, tu rusałka admirał (Vanessa atalanta)

Motyle dzienne z rodziny rusałkowatych to grupa licząca kilka tysięcy gatunków na świecie, z czego 75 występuje w Polsce. Do tej grupy należą m.in. rusałka admirał, górówka meduza, dostojka malinowiec oraz rusałka pokrzywnik.

Dostojka malinowiec, perłowiec malinowiec (Argynnis paphia) ponownie na sadźcu konopiastym
Górówka meduza (Erebia medusa) to jeden z ciemnych motyli dziennych
Rusałka pokrzywnik (Aglais urticae) często spotykany motyl, zwłaszcza na nasłonecznionych łąkach
A tu ponownie rusałka admirał

Jedno z moich ciekawszych odkryć w tym roku to motyl z podrodziny niedźwiedziówkowatych, objęty w Polsce ścisłą ochroną Krasopani hera (ang. Jersey tiger). Motyle te występują w Środkowej oraz Południowej Europie i Azji, w Polsce mają swoje stanowiska w górach oraz na Pogórzu Karpackim. Kilkanaście lat temu potwierdzono występowanie tego gatunku w Pieninach i to właśnie tam miałam szczęście go sfotografować. Krasopani hera wyróżnia się wyglądem – przednie skrzydła tego motyla są czarne z ukośnymi, biało-żółtymi paskami. Tylne skrzydła są pomarańczowo-czerwone z czarnymi plamami, na moich zdjęciach są złożone, więc widać tylko ich kawałek.

Krasopani hera (Euplagia quadripunctaria) na kwiatach sadźca konopiastego
Skrzydła tego motyla pięknie odbijają światło, błyszcząc się na zielonkawy kolor
W Polsce występuje aż 45 motyli z podrodziny niedźwiedziówkowatych
Aneta

Subskrybuj
Powiadom o
guest
4 komentarzy
Od najstarszych
Od najnowszych
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Ania
Ania
3 lat temu

Krasopani wygląda jakby był poduszkowcem z innej planety! :O Albo trochę jak maska wojenna indian z Brazylii. Suuuper 😀

Małgosia
Małgosia
3 lat temu

Piękne! Krasopani i Górówki meduzy nie widziałam…. żałuję. Ale miałam to szczęście “natknąć” się na Zorzynka rzeżuchowca, a także Fruczaka gołąbka 🙂